Propozycje zabaw dla dzieci 3-letnich Piątek 27.03.2020

Temat tygodnia: " Na wiejskim podwórku"

Temat dnia: " Koziołeczek - dziecko kozy"

PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI 3-LETNICH

Piątek  27.03.2020

Temat tygodnia: „ Wiosna na wsi”.

Temat dnia: „ Koziołeczek – dziecko kozy”

.

1.  Zabawa ruchowo- naśladowcza „ Jestem”

Dziecko naśladuje ruchy i głos zwierzęcia, które przedstawi mu rodzic. Możemy pokazać zdjęcie np. kaczki, naśladując chód kaczki i jej głos, a dziecko powtarza. W ten sposób naśladujemy głos i chód innych zwierząt ( krowa, kogut, świnia, baran, koza).

1. Zabawa „ Powiedz, gdzie jestem”

Pokazujemy dziecku maskotkę zwierzątka spotykanego na wiejskim podwórku ( jeśli nie posiadamy – inną maskotkę). Manipulujemy nią, ustawiając w różnych miejscach  ( na stoliku, pod stolikiem, obok stolika, za krzesełkiem, przed krzesełkiem…).Dziecko określa położenie maskotki.

1. Zabawa bieżna „ Koniki”

Rodzic wyznacza teren zabawy oraz teren stajni dla konika. Na polecenie – koniki wybiegają ze stajni - dziecko biegnie kłusem ( szybko na palcach), idą stępa ( dziecko idzie powoli, z wysokim unoszeniem kolan), galopem ( dziecko odbija kolejno jedną nogę od drugiej – nóżka do nóżki). Na sygnał wraca do stajni.

1. Słuchanie wiersza „ Kapuściana głowa” – ćwiczenia w liczeniu.

Koziołeczek z wielkim koszem,

w piątek rano na targ poszedł.

Stoi stragan za straganem,

na nich głowy kapuściane.

Koziołeczek za złotówkę,

Kupił dużą, piękną główkę

Kiedy wracał przez plac pusty,

zjadł listeczek z tej kapusty.

Minął domek, płotek długi,

Schrupał przy nim listek drugi.

Trzeci, czwarty zjadł z ochotą,

Kiedy kładką szedł przez potok.

A przed domem na placyku,

został tylko głąb w koszyku.

Kozia mama nóżką skrobie:

Jak ja z głąba obiad zrobię?...

1.  Rozmowa na temat wiersza.

- Gdzie poszedł koziołek?

- Czyim dzieckiem jest koziołek?

- Co kupił?

- Ile listków kapusty zjadł koziołek?

- Czy z tej reszty ( głąba) mama koziołka zrobi obiad?

1. Zabawa „ Liczymy do czterech”.

Układamy na dywanie przedmioty (np. klocki), liczymy je razem z dzieckiem. Prosimy aby dziecko pokazało na palcach ilość przeliczonych przedmiotów.

1. Praca plastyczna " Krowa".                                                                                                                                                                                                                           Materiały
  • Prostokątny talerzyk papierowy ( prostokąt wycięty z bloku technicznego)
  • Czarna i biała farba plakatowa
  • Rolka papieru toaletowego
  • Sznurek, wełna
  • Biała i różowa kartka papieru a4
  • Klej

Aby wykonać krówkę potrzebujemy prostokątny papierowy talerzyk. Talerzyk należy pomalować czarną farbką tworząc łaty. Następnie z białej kartki papieru wycinamy kwadrat           na  głowę i z różowej kartki mniejszy na nos. Malujemy oczy i dziurki od nosa. Nogi wykonujemy z pociętej na 4 części rolki papieru toaletowego - pomalowanej na biało. Ogonek       tworzymy z papieru, wełny, bądź sznurka.