PROPOZYCJE ZABAW DLA 5-LATKÓW Czwartek 19.03.2020r.

Czwartek 19.03.2020r.

Temat zabaw: Marcowe przepisy

Propozycja 1.

Przepis na marcową pogodę- zajęcia matematyczne.

Do tego zadania będzie potrzebny garnek narysowany przez opiekuna oraz wydrukowanie kart z znakami pogody (Ad1). Na każdym znaczku pogodowym narysowana jest dana liczba kropek. Zadaniem dziecka jest narysowanie tyle znaczków danego zjawiska pogodowego w garnku ile wskazuje kropka pod nim narysowana. ( W przypadku problemów z pobraniem zdj. proszę o skopiowanie zdjęc zjawisk pogodowych z propozycji zajęć z dnia 18.03.2020. i wstawić do każdej ilustracji inna liczbę kropek w zakresie do 10. np. słońce -6 kropek, wiatr- 2 kropki itd.

Propozycja 2.

Marcowe niespodzianki- ćwiczenia oddechowe.

Do zadania wykorzystujemy kartę z symbolami pogody i garnek. Zadaniem dziecka jest ułożyć na dywanie garnek oraz rozciętych symboli pogodowych, jednak w odległości co najmniej 2 kroków od garnka. Następnie dziecko musi wdmuchiwać symbole pogodowe do garnka.

Propozycja 3.

Zabawa ruchowa Kotki.

Zabawa polega na umieszczeniu w wyznaczonym miejscu w pokoju poduszki dla kotka. Kotek (dziecko) dostaje piłeczkę- jego zadaniem jest toczenie piłeczki na czworaka noskiem. W momencie, gdy dziecko usłyszy dźwięk deszczu (stukanie lub muzyka z odtwarzacza) musi szybko dobiec i położyć się na poduszce, piłka pozostaje w miejscu, gdzie zaczął padać deszcz.

Propozycja 4.

Załączam propozycję wykonania 2 kart pracy dotyczących pogody marcowej i zbliżającej się pory roku- wiosny.

Propozycja 5.

Liczymy promienie słońca- ćwiczenia matematyczne.

Zadanie polega na ułożeniu w kolejności od najmniejszej do największej liczby promieni słonecznych narysowanych na załączonych słoneczkach (Ad5)..

Inna opcja: proszę o narysowanie 1pierwsze słońce 2 promienie, drugie słońce 3 promienie, czwarte słońce itd... tak do 10.

Po sprawdzeniu poprawności zadania przez opiekuna dziecko wykorzystuje kartoniki ze słoneczkami – dorysowuje na do każdego słoneczka taką liczbę promieni, aby każde słońce miało ich tyle samo.

Propozycja 6.

Zachęcam rodziców do przygotowania pachnącej ciastoliny, z której całą rodziną można lepić wiosenne kwiaty.

Przepis:

• 2 szklanki mąki
  • 1 szklanka soli
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • Kilka kropli aromatu do ciast
  • Opcjonalnie można dodać np. barwniki do jajek

Sypkie składniki mieszamy w misce, dodajemy olej, olejek zapachowy, cytrynę, szklankę wody ciepłej i drugą szklankę ciepłej wody z rozpuszczonym ba4rwnikiem- mieszamy- można blenderem. Gotujemy na małym ogniu do uzyskania plastycznej masy, następnie przekładamy na stolnicę i wyrabiamy z odrobiną mąki.

Jeżeli masa się kruszy dodajemy oleju, natomiast gdy jest zbyt lepka podsypujemy mąką.

Masę przechowujemy w zamkniętych pojemnikach.

Propozycja 7.

Praca plastyczna  wykonanie dowolną techniką załączonego kwiatka (Ad7).

Propozycja 8.

Przeliczamy. Proszę o pobranie karty pracy (Ad8). Zadaniem dziecka jest przeliczenie pszczół i zakreślenie odpowiedniej liczby na dole strony. Kolejne zadanie polega na ponumerowaniu pszczół np. pod pierwsza pszczołą 1 kropka, pod drugą pszczołą 2kropki..., pod ósmą pszczołą 8 kropek itd.

karta pracy (Ad4)

(Ad 8) - karta do pobrania pszczoły