Propozycje zajęć gr.6- latki 19.03.2020 Zmienna pogoda

Propozycje zajęć i zabaw dla dzieci 6 - letnich
Temat: Zmienna pogoda

Data: 19.03.2020
1. Proszę  do zeszytów z literkami wpisać litere C, c - jak cebula, natomiast do zeszytów z cyferkami cyferki od 1 do 10.

2. Segregowanie przedmiotów przygotowanych przez rodziców
Plastikowy talerz, koło samochodzika, kolorowy krążek, taca, różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki.
Segregowanie przedmiotów na te w kształcie koła (plastikowy talerz, koło samochodzika,
kolorowy krążek, taca…) i te w kształcie kuli (różnej wielkości piłki, pomarańcza, koraliki…).

3. Zabawa badawcza – Jak powstają deszczowe chmury?
Przed zabawą należy zasłonić okna i przygotować wszystkie potrzebne materiały i przybory. W czasie doświadczenia należy zachować szczególną ostrożność ze względu na bezpieczeństwo poparzenia gorącą wodą.
• Wykonanie doświadczenia przez rodziców
Szklane naczynie, talerz, kostki lodu, wrząca woda, latarka.
Przelanie wrzącej wody do szklanego naczynia.
Nakrycie naczynia talerzem.
Ułożenie kostek lodu na talerzu.
Obserwowanie naczynia podświetlonego latarką (przy zgaszonym świetle).

4. Kreatywne rysowanie.
 Proszę rodziców aby dla dziecka wydrukowali lub narysowali na kartce rysunek chmury, nastepnie zadaniem dzieci jest przekształcić je tak, aby otrzymać obrazek znanego przedmiotu, zwierzęcia, znanej rośliny.

5. Koło i klamerki
Wycinamy z papieru koło i dzielimy je na 10 równych części. W każdej rysujemy kolejno określoną liczbę kropek: 1, 2, 3… Na brzegach klamerek do bielizny wypisujemy cyfry 1–10. Zadaniem dziecka jest dopasować cyfrę do liczby kropek w danym przedziale i przypiąć odpowiedni spinacz.

6. Rysowanie paluszkiem
Do pudełka (np. po butach) wsypujemy piasek lub mąkę. Losujemy kartę i prosimy dziecko, żeby narysowało paluszkiem w piasku kształt wylosowanej cyfry oraz litery np. C jak cebula.

7. Przyczepianie klamerek
Do kartki z wydrukowaną cyfrą dziecko przypina tyle klamerek do bielizny, ile wskazuje cyfra. Grzbiety klamerek możemy pokolorować na taki kolor jak cyfra na kartce. To ułatwi sortowanie.