PROPOZYCJE DODATKOWYCH ZABAW SENSOPLATYCZNYCH 3,4,5,6 - LATKI

ZABAWY Z MAKARONEM

Wystarczy przygotować makaron ( różne rodzaje np. nitki, spaghetti, kokardki itp.) według przepisu na opakowaniu, gotować al dente. Makaron nie może być miękki! Do makaronu można dodać olejki zapachowe. Następnie zalać go zimną wodą i odstawić na chwilę w oddzielnych miskach. Następnie do każdej z misek należy dodać odrobinę barwnika w proszku lub płynie i wszystko dokładnie wymieszajcie. każdy rodzaj makaronu powinien być w innym kolorze. Po 10 minutach makron można jeszcze raz przelać by opłukać go z resztek barwnika. Gdy tylko się osuszy można rozpoczynać zabawę.

1. Segregujemy - do jednego pojemnika wrzucamy po kilka sztuk z każdego rodzaju makaronu. Zadaniem dziecka jest posegregowanie na talerzyki makaronu według rodzaju lub koloru. Dziecko może zrobić to ręką bądź szczypcami. Wybór należy do niego.
  2. Dywan sensoryczny - przed rozpoczęciem zabawy proszę zabezpieczyć podłogę folią. Plastikowe miski bądź inne pojemniki rozkładamy w bliskiej odległości  na podłodze tworząc dywan. Do każdej z misek wkładamy inny rodzaj makaronu. Następnie prosimy dziecko, aby przeszło gołymi stopami przez utworzony z misek dywan. Drugie przejście dzieci mogą przejść stopami i rękoma. Na koniec dziecko może mieszać wszystkie makarony rękoma, stopami i bawić się według własnego pomysłu.
  3. Makaronowy obrazek - dziecko otrzymuje kolorowe makarony. Jego zadaniem jest stworzenie wiosennej łąki poprzez układanie lub przyklejanie makaronu do kartki. Praca ma być wykonana według własnego pomysłu dziecka. Podczas wykonywania rysunku można dziecku włączyć muzykę relaksacyjną bądź odgłosy zwierząt, owadów żyjących na łące.
  4. Szukamy robaczków - do miski wrzucamy po kilka sztuk różnego rodzaju makaronu po czym zasypujemy go mąką. Zadaniem dziecka jest odnaleźć i wyciągnąć robaczki (makaron) przy użyciu szczypców.

W zabawach proszę pozostawić dziecku całkowitą swobodę. Jeśli wymyśli swoje zabawy to super. W tych zajęciach chodzi m.in. o wyzwolenie kreatywności.

Powyższe zabawy można także wykonać używając makaronu niefarbowanego tylko różnego rodzaju.