Propozycje zabawa dla 4-latków ( piątek 20.03.2020r.)

Temat dnia: Kle, kle boćku, kle, kle.

20.03.2020r.

Temat dnia: Kle, kle boćku, kle, kle.

20.03.2020r.

Propozycja nr 1

Opowiadanie „Zielona żabka” autor Bożena Forma.

Rodzic czyta dziecku opowiadanie.

„Zielona żabka nad stawem mieszkała. Siadała w trawie i wciąż rozmyślała.
- Ach, jaka jestem brzydka, zielona, jak roślinki w stawie. Nie wyglądam wcale ciekawie. Kto taką brzydką zechce mieć żonę. Dlaczego wszystko mam takie zielone!
W pobliżu żabki ważka usiadła. A żabka rzecze:
- Jaka powabna. Wszyscy uwagę na nią zwracają, barwy jej bardzo mnie zachwycają.
Nagle biedronka się pojawiła.
- Czemu się smucisz sąsiadko miła? Bezchmurne niebo, piękna pogoda a w stawie czysta i chłodna woda.
- Biedronko, piękna twoja sukienka. Ciągle zazdrośnie na nią ktoś zerka. Jam nieszczęśliwa w swojej zieleni, kolor mój nigdy już się nie zmieni.
Wtem dumnie bocian przez łąkę kroczy. Otwiera mocno swe bystre oczy.
- Jak tu zielono, moi kochani, że aż się w głowie kręci czasami.
We wszystkie strony zerka ciekawie.
- Och, może żabka siedzi gdzieś w trawie. Pora śniadania właśnie nastała, drobna przekąska by się przydała.
Żabce serduszko mocno zabiło.
- Kiedy mnie ujrzy nie będzie miło. Widok bociana to nie zabawa. Dobrze że wkoło zielona trawa. Teraz rozumiem - barwa zielona, specjalnie dla mnie jest przeznaczona. Trudno mnie dostrzec zatem bocianie, chyba gdzie indziej zjesz dziś śniadanie.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

• Dlaczego żabka była smutna?

• Kogo żabka spotkała na łące?

• Kto chciał ją zjeść?

• Czy udało się bocianowi złapać żabkę?

• Dlaczego bocian nie dojrzał żabki w trawie?

Propozycja nr 2

Co wiemy o bocianach ? - burza mózgów.

Rodzic pokazuje dziecku ilustrację bociana, następnie dziecko dzieli się swoją wiedzą na temat bocianów. Rodzic zapisuje lub rysuje wypowiedz symbolicznie na kartce (np. bociany mają długie skrzydła, latają wysoko, mają długie dzioby, odlatują na zimę do ciepłych krajów).

Propozycja nr 3

Bocianie gniazdo - zabawa rozwijająca kreatywność

Dzieci oglądają zdjęcia bocianich gniazd i starają się wyodrębnić ich cechy ( kształt, materiał, twardość). Następnie, dzieci próbują samodzielnie zbudować bocianie gniazdo przy użyciu, np. pasków z papieru, waty, kawałków pociętej włóczki, patyczków itp.

Propozycja nr 4

Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał „Przestraszone żabki”.

Dziecko – żabka, naśladuje skoki żabki. Klaśnięcie w dłonie przez Rodzica jest sygnałem, że zbliża się bocian. Przestraszona żabka nieruchomieje. Dwa klaśnięcia w dłonie są sygnałem, że bocian odszedł i żabka może skakać dalej.

Propozycja nr 5

Zabawa matematyczna "Liczymy żabki".

Dziecko liczy ile żabek jest na każdym obrazku i wskazuje odpowiednią ilość oczek.

Propozycja nr 6

Ćwiczenie grafomotoryczne.

Zadaniem dziecka jest doprowadzenie ptaków do ich gniazd.

LInk do zadania:

Propozycja nr 7

Improwizacja ruchowa do piosenki „Żabie kroki”.

Dziecko w parze z Rodzicem/Rodzeństwem tańczy do piosenki. Jedna osoba wciela się w rolę żabki, a druga- w bociana.