Propozycje zadań dla dzieci 3-letnich Piątek 20.03.2020

Temat tygodnia: " Nadeszła wiosna"

Temat dnia: " Śpiewamy o wiośnie"

PROPOZYCJE ZABAW DLA DZIECI 3-LETNICH

PIĄTEK  20.03.2020

Temat tygodnia: „ Nadeszła wiosna”.

Temat dnia: „ Śpiewamy o wiośnie”

1. Słuchanie piosenki „ Przyszła do nas wiosna”

1. Rozmowa na temat piosenki. Pytania do piosenki:

- Jaka pora roku przyjdzie do nas?

- Jaka jest wiosna?

- Co w piosence jest zielone?

- Jakie ptaki przyfrunęły?

Przy okazji rozmowy na temat piosenki, można powtórzyć z dzieckiem wszystkie pory roku.

1. Oglądanie zdjęcia bociana. Omawianie jego wyglądu.

- Gdzie bocian ma dziób? Gdzie ma nogi, a gdzie ogon?

- W jakim kolorze ma dziób i nogi?

- W jakim kolorze ma ogon?

- Jaki głos wydaje bocian?

1. Zabawa ruchowa „ Zabawy zwierząt”.

Przed rozpoczęciem zabawy wprowadzamy dziecko w nastrój zabawy krótką opowieścią: „Właśnie przenieśliśmy się nad łąkę. Jest tu zielono i spokojnie. Mieszkańcami tej okolicy są różne ptaki: bociany, wróble, kaczki i żabki. Żabki trochę boją się bociana i dlatego próbują się przed nim ukryć…”

Dziecko zgodnie z instrukcją rodzica (rodzic równocześnie pokazuje rodzaj ruchu, jaki ma wykonać dziecko), naśladuje zachowania zwierząt i ich sposoby poruszania się:

- biega po pomieszczeniu machając rękami – naśladuje latające ptaki,

- kroczy dostojnie dużymi krokami jak bociany,

- chodzi kołysząc się na boki jak kaczuszki,

- stają na jednej nodze i rozglądają się dookoła, jak bociany szukające żabek,

- kucają i skaczą jak żabki,

- zatrzymują się na chwilę i wysuwają języczki jak najdalej do przodu i chowają je – jak żabki łapiące muchy,

- teraz żabki muszą ukryć się przed bocianem – dzieci jak najszybciej poruszają się skokami w kierunku miejsca wskazanego przez rodzica.

1. Poszukiwacze kolorów

Do tej zabawy będą potrzebne białe i czarne piórka, jeśli nie posiadamy w domu piórek możemy je zastąpić kawałkami białej lub czarnej bibuły lub kartkami papieru.

Wręczamy dziecku białe piórko i razem z dzieckiem spacerujemy po domu i odszukujemy przedmiotów ( lub elementów przedmiotów), które są białe . Po odszukaniu białych przedmiotów, wręczamy dziecku czarne piórko i odszukujemy w domu czarnych przedmiotów lub ich elementów.

1. Praca plastyczna „ Bocian z płatków kosmetycznych”.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

- nożyczki

- niebieska kartka A4. Jeśli nie posiadamy niebieskiej, możemy użyć białej i razem z dzieckiem pokolorować ją na niebiesko kredkami lub pomalować farbami ( i zostawić do wyschnięcia)

- płatki kosmetyczne,

- czerwona kredka,

- czarny flamaster lub kredka,

- klej.

Przy pomocy rodzica, dziecko zmniejsza ( obcina nożyczkami) jeden płatek ( nadal powinien mieć kształt koła jest to głowa bociana). Przyklejamy głowę do kartki. Następnie z kolejnego płatka dziecko z pomocą rodzica wycina prostokąt ( szyja bociana), doklejamy do głowy. Do szyi doklejamy cały płatek ( tułów bociana), do niego cały płatek zgięty na pół ( skrzydło bociana). Prosimy dziecko aby dorysowało czerwoną kredką do głowy bociana dziób, a do tułowia nogi. Skrzydło ozdabiamy czarnym flamastrem lub kredką.