zajęcia dodatkowe relaksacyjne- poniedziałek 23.03.2020

23.03.2020 poniedziałek

Propozycje zabaw

3. Rozpędzanie chmurek
Pozycja taka sama jak przy poprzednich ćwiczeniach. Dzieci wciągają powietrze nosem, płynnym ruchem kolistym unosząc ręce „rozpędzając chmurki” i kładąc je na podłodze za głowę. Ponieważ ręce nie „rozpędziły chmurek” teraz przy powrocie rąk do pozycji wyjściowej dzieci pomagają sobie dmuchaniem „rozpędzić chmurki” wdychając powietrze.

4. Zatrzymaj piłeczkę

Dzieci siedzą przy stolikach, nogi swobodnie oparte całymi stopami o podłogę, dłonie leżą na udach, tułów wyprostowany. Na stoliku kładziemy lekką piłeczkę, np. pingpongową. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w piłeczkę tak, aby była cały czas w ruchu i nie spadła.

5. Kłębuszek
 Dzieci leżą swobodnie w najwygodniejszej dla siebie pozycji, tzn. na plecach, brzuchu, boku i słuchają muzyki. Na sygnał muzyczny zwijają się w kłębuszek, chowają głowę, podkurczają nogi, na których zaciskają ręce. Przez chwilę trwają w tej pozycji. Powrót pierwszej melodii oznacza powrót do leżenia w pozycji wyjściowej.

6. Ćwiczenia oddechowe – Delikatny wiatr i mocny wiatr.
Dmuchanie na kuleczki uformowane z papieru.
Lekki wiatr – delikatne wydmuchiwanie powietrza na kulki.
Silny wiatr – silne wydmuchiwanie powietrza.

7.Ćwiczenia oddechowe – Pada deszcz – świeci słońce.
Odtwarzacz CD, nagranie wybranej piosenki, miska, wycięte z papieru chmurki dla dziecka.
Na dywanie są rozłożone chmurki wycięte z białych kartek papieru (dla  dziecka). Dziecko spaceruje w rytmie wybranej piosenki, rodzic zwraca się do niego: Jest piękna pogoda, wychodzimy na spacer. Podczas przerwy w muzyce rodzic gra na misce zaczyna
padać deszcz. Dziecko podchodzi do najbliżej leżącej chmurki, powoli unosi ją nad głowę,
równocześnie nabierając powietrze. Trzymając ją wysoko, przez chwilę zatrzymuje powietrze w płucach. Następnie powoli je wypuszcza, równocześnie przechodząc do przysiadu
– kładzie chmurkę na dywanie.