Propozycje zabawa dla 4-latków ( poniedziałek 23.03.2020r.)

Temat dnia: Witaj, Panie bocianie!

23.03.2020r. (poniedziałek)

Temat dnia: Witaj, Panie bocianie!

23.03.2020r. (poniedziałek)

Propozycja nr 1

Rozwiązywanie zagadek o oznakach wiosny.

Pióra ma biało-czarne,

a nogi czerwone,

zmykają przed nim żabki wystraszone. (bocian)

W trawie lub w wodzie mieszka.

Często jest zielona.

Śpiewa: rege, rege, kum, kum,

gdy jest zadowolona. (żaba)

Dźwięczy pod niebem

jak mały dzwonek.

Tak śpiewa tylko szary... (skowronek)

W swojej nazwie „sanki” mają.

Te fioletowe kwiaty ...

się nazywają. (sasanki)

Po rozwiązaniu zagadek dzieci dzielą ich nazwy na sylaby (rytmicznie).

Propozycja nr 2

Zabawy słuchowe

Raz i dwa, raz i dwa, każdy klaszcze tak jak ja! – rodzic wyklaskuje rytm, a dziecko stara się to precyzyjnie odtworzyć. Alternatywnie można tupać, śpiewać, kląskać i skakać do rytmu.

Ukryte dźwięki – w tej zabawie wykorzystujemy telefon lub przenośny odtwarzacz muzyki, np. głośnik na bluetooth. Telefon lub głośnik chowamy w domu i puszczamy dowolną piosenkę z dziecięcego repertuaru. Zadaniem dziecka jest słuchać uważnie i odnaleźć ukryte urządzenie.

Krok za krokiem – w tej zabawie jedna osoba ma zawiązane oczy i podąża za dźwiękiem wydawanym przez drugą osobę za pomocą np. instrumentu, kluczy itp.

Propozycja nr 3

Ćwiczenie grafomotoryczne- znajdź drogę.

Rodzic drukuje lub przerysowuje poniższe szlaczki. Zadaniem dziecka jest poprawienie ich po śladzie.

Propozycja nr 4

Zabawa matematyczno-ruchowa „Zbieraj biedronki”.

Rodzic rozsypuje na podłodze wcześniej wydrukowane biedronki/wycięte kółeczka ( w zakresie 10). Dziecko zgodnie z poleceniem biega/ skacze/ unosi wysoko kolana itp. Na sygnał ze strony Rodzica zbiera wskazaną przez niego ilość biedronek lub kółeczek.

Propozycja nr 5

Eksperyment „Rozkwitające kwiatki”

Co będzie potrzebne?:

-wycięte z papieru kwiatki (Rodzic rysuje lub drukuje kwiatki na kartce papieru, dziecko próbuje samodzielnie je wyciąć nożyczkami),

-talerz,

- woda.

Przebieg eksperymentu:

1. Dziecko wycina kwiatki,

2. Płatki kwiatków składamy do środka, tak aby jeden nie blokował drugiego.

3. Na talerz nalewamy wodę.

4. Delikatnie kładziemy kwiatka na wodzie (należy zrobić to bardzo delikatnie, tak aby woda nie zamoczyła płatków- kiedy tak się stanie płatki się skleją i niestety kwiatek nie rozkwitnie).

5. Obserwujemy jak rozkwita kwiatek.

Propozycja nr 6

Praca plastyczna „Bocian”

Potrzebne materiały:

- kartka A4,

- biała i czarna farba,

-pędzelek,

- kredki.

Rodzic maluje dziecku dłonie- palce na czarno, a pozostałą część dłoni na biało. Dziecko na kartce odbija dłonie jedną obok drugiej tworząc w ten sposób skrzydła bociana. Kiedy farba już przeschnie kredkami dorysowuje dziób , oczy oraz nogi.