Propozycje zajęć gr.6- latki 24.03.2020 wtorek Wiosna na łące

Propozycje zajęć dla dzieci gr. 6- latki
Temat: Na łące
Data: 24.03.2020 wtorek

1.Zabawa Szukamy rymów do wiosennych słów.
Rodzic wymawia słowa kojarzące się z wiosną, a dzieci podają do nich rymy.
wiosna – sosna, radosna
skowronek – dzwonek
sasanka – pisanka
krokus – hokus-pokus…

2. Karta pracy, cz. 3, s. 54.
Zaznaczanie drogi Ady i Olka do kwiatów. Nazywanie kwiatów. Rysowanie kwiatów po śladzie, bez odrywania kredki od kartki.

3.Układanie nazw wybranych zwierząt żyjących na łące.Proszę aby rodzice napisali litery potrzebne do ułożenia nazw zwierząt: motyl, biedronka, bocian, konik
polny, skowronek, kret.Dzieci układają wyrazy – nazwy zwierząt.Odczytują je.

4.Zadania matematyczne – Motyle i kwiaty.Liczmany, np. klocki. Rodzic przedstawia dzieciom sytuacje, np.
Pewnego dnia zakwitły na łące 2 stokrotki; następnego dnia zakwitły jeszcze 3. Ile stokrotek
zakwitło na łące .Dzieci układają działanie:
2 + 3 = 5
odczytują je i odpowiadają na pytanie.
Tak samo postępują przy kolejnych zadaniach.
− Na łące rosło 8 stokrotek. Dzieci zerwały 4 stokrotki. Ile stokrotek zostało?
− W słoneczny dzień nad łąką fruwały 4 motylki cytrynki. Za chwilę przyleciało jeszcze 6 motylków. Ile motylków fruwa teraz nad łąką?
− Na kwiatach siedziało 10 motylków cytrynków. 3 motylki odfrunęły. Ile motylków zostało na kwiatach?

5. Karta pracy, cz. 3, s. 55.
Przedstawianie sytuacji ukazanych na obrazkach za pomocą liczmanów. Odpowiadanie na pytania. Rysowanie po śladzie drogi pszczoły do ula.

6.  Praca plastyczna-" wiosenna łąka."
Kartkę papieru malujemy farbami, połowę kartki na niebiesko, a drugą połowę na zielono. Gdy kartka wyschnie przyklejamy paski z zielonej bibuły na zielona część kartki. Bibułę możemy skręcić bądź przykleić prosto. Na bibułę przyklejamy kwiaty. Makaron kokardki malujemy farbami różnymi kolorami. Gdy farba wyschnie przyklejamy makaron na niebieską część kartki jako motylki, z bibuły doklejamy czułka.
Materiały:
kartka papieru